Tradice nebo (pře)zvyky

Myslíte si o sobě, že jste pověrčiví? Pokud ano tak si přečtěte něco o tradicích a zvycích, které se vztahují k zasnoubení a svatbě. Jestli jste si jistí, že na pověry nevěříte, stejně čtěte dál, neboť některé ze zvyků a tradic jsou tak oblíbené, že se novomanželé bez nich zkrátka neobejdou. Navíc mají dlouholetou tradici, většina z nich spadá hodně hluboko do minulosti a jsou uctívány v mnoha dalších zemích. Dědily se z generace na generaci, bohužel v dnešní době jich je většina zapomenuta.

Svatební zvyky by měly snoubencům dopřát hlavně štěstí na jejich společné cestě životem, ale také je ochránit před nemocemi, hladověním a smrtí. Jsou páry, kteří je uctívají i dnes a věří, že při jejich nedodržení se nedočkají vytouženého štěstí.

Říká se, že jiný kraj, jiný mrav a je na tom mnoho pravdy. Zvyků a tradic kolem svatby je opravdu nespočetně a každý si potrpí na jiné. Zkusme si připomenout ty nejznámější a nejvíce používané, které přinesly štěstí již generacím před námi.

Svatební tradice
Svatební tradice

Nejběžněji užívané zvyky a tradice

Před svatebním dnem

Loučení se svobodou
Jde o zvyk, který zná snad každý a je velmi oblíbený u obou pohlaví. Partneři, každý zvlášť, stráví čas ve společnosti svých přátel a loučí se svobodou. Dříve se tento zvyk nazýval „rámusivý večer“, byl to večer před svatbou, kdy se ženich loučil se svobodou se svými přáteli a věřil, že pomocí velkého rámusu vyžene zlé duchy z domu.

Svatební šaty
Nevěsty dodržují tuto tradici již mnoho století, chrání si šaty před svým nastávajícím, který je smí spatřit až v den obřadu. Dříve se ženy obávaly, že se stane velké neštěstí, pokud je muž spatří v šatech dříve, dnes jde spíš o moment překvapení.

Pět věcí pro nevěstu
Opět se jedná o oblíbený zvyk, který přetrval do dnešní doby. Podle tradice by nevěsta měla mít na sobě v den svatby něco starého (jako symbol toho, že za sebou zanechává starý život), něco nového (symbol nového začátku), něco modrého (například podvazek, jako symbol čistoty), něco půjčeného (například šaty, náušnice, jde o symbol štěstí), do střevíčku si dát stříbrnou minci, která představuje blahobyt.

Závoj, podvazek
Patří neodmyslitelně ke každé nevěstě. Kromě úlohy doplňku mají i svou dlouholetou tradici. Závoj dříve sloužil jako ochrana před zlými duchy, neboť naši předkové věřili tomu, že mohou proniknout do těla nosem. Dnes je užíván spíše pro parádu. Podvazek bývá obvykle modrý a symbolizuje věrnost.

V den svatebního obřadu

Výměna prstýnků
Od nepaměti symbolizuje neodvolatelnou volbu partnera. Velmi krásný zvyk, který je vykonán těsně po vyřčení svatebního slibu, obvykle po něm následuje první polibek novomanželů.

Svatební špalír
Po ukončení obřadu vytvoří hosté svatební špalír, což znamená, že se rozestoupí a vznikne mezi nimi ulička, kterou musí novomanželé projít. Tento zvyk symbolizuje překonání nesnází v manželském životě.

Házení rýže
Jakmile novomanželé opustí radnici nebo kostel, svatebčané na ně hází rýži (mohou být i okvětní lístky). Jde o symbol bohatství a plodnosti. Říká se, že kolik zrnek uvízne nevěstě ve vlasech, tolik bude mít dětí.

Chomout, koule na noze
Chomout dostane ženich po obřadu na krk většinou od svých kamarádů. Představuje svázání manželství. Dnes se používá spíše pro pobavení svatebčanů. Stejně tak je tomu i u vězeňské koule na noze, kterou opět nasadí ženichovi jeho přátelé. Koule je obvykle uzamčena visacím zámkem. Nevěsta dostane pilku na železo, aby svého muže vysvobodila. Většinou se jí to ale nepovede, musí přátele uplatit, aby dostala klíč.

Na svatební hostině

Střepy
Toto je zvyk, který v sobě skrývá hned tři pověry. Nejčastěji se rozbíjí talíř a střepy z něho mají přinést štěstí, při společném uklízení se pozná, jak se páru bude v manželství dařit a jak zvládnou řešit společné problémy.

Svatební koláčky
Bez této sladké dobrůtky se svatba zkrátka neobejde. Má v sobě letitou tradici a patří k nejznámějším svatebním zvykům. Pečení koláčků by se rozhodně neměla účastnit nevěsta, neboť se traduje, že by mohla mít v manželství nouzi a uplakané děti.

Svatební přípitek
Přípitek obvykle pronáší otec nevěsty, popřípadě některý ze svědků.

Polévka z jednoho talíře
Na svatební hostině nesmí chybět výborná knedlíčková polévka, kterou budou novomanželé jíst z jednoho talíře. Personál je sváže kolem krku velkým bílým ubrusem a společně se navzájem krmí, dokud není talíř prázdný. Tento zvyk představuje spolupráci mezi manželi v životě a také rovnost mezi nimi.

Krájení svatebního dortu

Říká se, že kdo se chopí nože jako první, bude mít ve vztahu první slovo. Všichni přítomní by měli z dortu alespoň ochutnat, jinak to přinese smůlu a to jak novomanželům, tak i tomu, kdo neochutnal.

Novomanželský tanec
Je velmi oblíbený zvyk. Nejprve tančí sólo nevěsta a ženich, poté tančí nevěsta s ženichovým otcem a ženich s matkou nevěsty.

Házení svatební kytice
Nevěsta hází svou svatební kytici mezi svobodné dívky a ta, která ji chytí, se do roka vdá.

Je jen na Vás, které svatební zvyky a tradice na své svatbě dodržíte. Zde je jen zlomek těch, které existují. Je jich mnoho, stačí, když si vyberete jen ty, které se Vám budou nejvíce líbit, neboť je to Váš den a záleží jen na Vás, jak jej prožijete. Svatební zvyky dokáží do Vašeho velkého dne vnést tu správnou pozitivní atmosféru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *