Tradice a zvyky ve svatební den

Snad nejvíce svatebních tradic a zvyků se odehrává právě ve svatební den. Je to snad proto, že novomanželé jsou spokojení, šťastní, ostatní svatebčané také a nikdo nevidí důvod, proč se neradovat a neveselit. I když počasí není někdy zrovna nejmoudřejší, vždycky se najde někdo, kdo celou atmosféru svatebního dne, která je nabitá zvláštní energií a kouzelnou mocí, dokáže obveselit a dodat tomu šťávu a kuráž, která určitě a nemyslitelně ke svatbě patří. Připomeňme si nejznámější tradice anebo se nechte inspirovat právě na vaší svatbu.

V den svatebního obřadu

Výměna prstýnků
Od nepaměti symbolizuje neodvolatelnou volbu partnera. Velmi krásný zvyk, který je vykonán těsně po vyřčení svatebního slibu, obvykle po něm následuje první polibek novomanželů.

Výměna snubních prstýnků - jedna ze základních svatebních tradic
Výměna snubních prstýnků – jedna ze základních svatebních tradic

Svatební špalír
Po ukončení obřadu vytvoří hosté svatební špalír, což znamená, že se rozestoupí a vznikne mezi nimi ulička, kterou musí novomanželé projít. Tento zvyk symbolizuje překonání nesnází v manželském životě.

Házení rýže
Jakmile novomanželé opustí radnici nebo kostel, svatebčané na ně hází rýži (mohou být i okvětní lístky). Jde o symbol bohatství a plodnosti. Říká se, že kolik zrnek uvízne nevěstě ve vlasech, tolik bude mít dětí.

Chomout, koule na noze
Chomout dostane ženich po obřadu na krk většinou od svých kamarádů. Představuje svázání manželství. Dnes se používá spíše pro pobavení svatebčanů. Stejně tak je tomu i u vězeňské koule na noze, kterou opět nasadí ženichovi jeho přátelé. Koule je obvykle uzamčena visacím zámkem. Nevěsta dostane pilku na železo, aby svého muže vysvobodila. Většinou se jí to ale nepovede, musí přátele uplatit, aby dostala klíč.

Na svatební hostině

Střepy
Toto je zvyk, který v sobě skrývá hned tři pověry. Nejčastěji se rozbíjí talíř a střepy z něho mají přinést štěstí, při společném uklízení se pozná, jak se páru bude v manželství dařit a jak zvládnou řešit společné problémy.

Svatební koláčky
Bez této sladké dobrůtky se svatba zkrátka neobejde. Má v sobě letitou tradici a patří k nejznámějším svatebním zvykům. Pečení koláčků by se rozhodně neměla účastnit nevěsta, neboť se traduje, že by mohla mít v manželství nouzi a uplakané děti.

Svatební přípitek
Přípitek obvykle pronáší otec nevěsty, popřípadě některý ze svědků.

Polévka z jednoho talíře
Na svatební hostině nesmí chybět výborná knedlíčková polévka, kterou budou novomanželé jíst z jednoho talíře. Personál je sváže kolem krku velkým bílým ubrusem a společně se navzájem krmí, dokud není talíř prázdný. Tento zvyk představuje spolupráci mezi manželi v životě a také rovnost mezi nimi.

Krájení svatebního dortu
Říká se, že kdo se chopí nože jako první, bude mít ve vztahu první slovo. Všichni přítomní by měli z dortu alespoň ochutnat, jinak to přinese smůlu a to jak novomanželům, tak i tomu, kdo neochutnal.

Novomanželský tanec
Je velmi oblíbený zvyk. Nejprve tančí sólo nevěsta a ženich, poté tančí nevěsta s ženichovým otcem a ženich s matkou nevěsty

Házení svatební kytice
Nevěsta hází svou svatební kytici mezi svobodné dívky a ta, která ji chytí, se do roka vdá.

Je jen na Vás, které svatební zvyky a tradice na své svatbě dodržíte. Zde je jen zlomek těch, které existují. Je jich mnoho, stačí, když si vyberete jen ty, které se Vám budou nejvíce líbit, neboť je to Váš den a záleží jen na Vás, jak jej prožijete. Svatební zvyky dokáží do Vašeho velkého dne vnést tu správnou a jedinečnou atmosféru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *